Oruç ve Sara Hastalığı
Şifa Orucu -

oruç ve sara hastalığı
   
1932 yılda Dianlund şehrinde Doktor Klemmensen sinir ve psikolojik hastalıklar üzere uzun deneyler yapmıştı. Bunların 115’i sadece sara hastaları üzerinde yapılmış ve belli olmuştu ki, hastaların çoğunluğunda yıllardır hasta olmalarına rağmen 4–7 günlük oruç tedavisinden sonra tamamen bayılıp düşme olayları sona erdirmiştir. 

Çok sık baygınlık geçirenler oruçtan çok faydalanmışlardır.  Zihni fonksiyonlar oruç tedavisinden sonra dengesini bulmakta ve güçlenmektedir. Örneğin Doktor Hey, 17 akıl hastasını oruç tedavisine almış bunlardan 5 kişide sonuç alınmadığı halde 12 kişi tamamen iyileşmişti.  Sinirsel ve psikolojik hastalıkların iyileşmesi iki faktöre bağlıdır.  Birincisi Beslenme tarzına (bitkisel ve süt ürünleri ağırlıklı) çok dikkat edilmeli, bundan başka yaşantı ve iş ortamının rahatlığı sağlanmalıdır: 

İkincisi Hastalığın temposu ve ne kadar eski olması önemlidir. Eğer hastalık yeni başlamışsa o zaman daha çabuk sonuca varılır. Fakat hastalık artık kronikleşmişse uzun ve tekrarlanan değişik tedavi yöntemleri uygulamak lazım gelecektir. Çünkü yıllarca kullanılan ilaçlar ve hastalık vücutta ciddi tahribatlar yaparak hayati gücü tüketmiştir.

 Şifa orucu bu durumda hayati gücü yeniden geriye kazanma fırsatı sağlamakla kişiye yeni bir hayat verir. İlaç tedavisi ise hastalığı bastırarak iyileşemez boyuta ulaştırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. 

http://www.sifaorucu.net/ sitesinden  tarihinde yazdırılmıştır.