Cilt Hastalıklarında Beslenme Kuralları

Hastalıklar ve Tedavilerine yönelik yazılmış bu makalelerin tamamı "Şifa Orucu ve Hastalıklar / Şifa Orucu Bıçaksız Ameliyattır" adlı kitapta yer almaktadır. Bu alana bir kısmı alıntılanmıştır.


Yazdır


Genel kaideler

Diğer hastalıklarda olduğu gibi cilt hastalığında da hazım yolları bozukluklarının ve zararlı yiyeceklerin yenmesinin etkileri vardır. 

Cilt hastalıklarında yenilebilenler

Sebze ve erişte çorbaları, taze ve haşlanmış balıklar, yağsız etler (suda haşlama, fırında kızartma), yoğurt, kefir, süt kesiği, taze ve eritilmiş tuzsuz tereyağı, uzun süre bol suda pişmiş sebzeler (yenileceği zaman tereyağı ilaveli), patates (kabuklu olarak fırında ya da suda haşlanmış) havuç, şalgam, yerelması, buğday, arpa, pirinç, yulaf ezmesi, sulu erişte, pirinç çorbası (erken tereyağı konmalı) kepekli, kızarmış ekmek, kepekli bisküvi, marul, semizotu, çökelek,yağsız pey-nir, olgun tüm meyveler, kompostolar, içecek olarak su ve yeni sıkılmış meyve suları, bitki çayları (mısır püskülü, portakal yaprağı, ıhlamur, şerbet otu) yağ olarak süzme zeytinyağı. 

Az miktarda yenilmesi gereken yiyecekler Etler ve yağlı yiyecekler (özellikle şarküteri ve et suları yasak), su dışında tüm diğer içecekler (kolalar, meyve suları, çay, kahve gibi). Bunların haricinde yemek zamanı su içilmemeli sulu gıdalar daha az yenmelidir; sakin bir yaşam sürülmelidir. 

Cilt hastalığında yasak olan gıdalar Et suyu katılmış çorbalar, yağlı çorbalar, tuzlu yağlı balıklar, yumurta, dana eti, kaz, hindi, ördek, av etleri, pastırma, sucuk, sosis, sakatat, konserve et, ıstakoz, midye, kızarmış tereyağı, margarin, patlıcan, lahana, karnabahar, ıspanak, domates, turşular, yumurtalı ve şekerli hamur işleri, taze ekmek, tere, acı baharatlar, hardal, kaşar, tulum, ahududu, çilek, kuru yemişler, zeytin, ekşi meyveler, şekere bağlı her şey, pastalar yağlı kremalar, çay, kahve. 


   

geri dön  sayfa başına dön

Şifa Orucu | © 2012 - 2014 Tüm Hakları Saklıdır. www.sifaorucu.net | Yazılım & Teknik Destek & Tasarım: farkistanbul