Oruç ve Mide Hastalıkları (Gastrit, Ülser)

Hastalıklar ve Tedavilerine yönelik yazılmış bu makalelerin tamamı "Şifa Orucu ve Hastalıklar / Şifa Orucu Bıçaksız Ameliyattır" adlı kitapta yer almaktadır. Bu alana bir kısmı alıntılanmıştır.


Yazdır


Yemeklerden az sonra midede yanma olur ve bazen de midedeki bu yanma yemek borusuna hatta ağza kadar ulaşır ve midede olduğu gibi bu kısımları da yakar. Mide ülserinin belirtileri, midede bir yara oluşumu, ağrı, kusma, kanama gibi semptomlardır. Fakat aynı zamanda bu semptomlar kanser veya mide ile ilgili ciddi bir rahatsızlık da olabilirler. Bu sebeple hastalığın teşhisi oldukça güçtür. Röntgen ve mideyi bir dizi incelemeden geçirme sonunda hastalığın ne olduğu konusunda bir teşhis konulabilir. Olağanüstü belirgin durumlarda kesin bir tanı koymak daha kolay olmaktadır. 

Dr. H. M. Shelton bu konuda şunu söylemektedir:

Aslında röntgen ülseri teşhis etmede pek de başarılı değildir. Kesin olmayan bulgulara göre bu ülkede ülser 11000 kişiyi öldürmektedir. 13 milyon Amerikalı ülser rahatsızlığının olduğunu söylemektedir. Vücudu kötüye kullanma, aşrı dengesiz beslenme, sigara, aşırı seks ve eğlence, bünyeye zarar verici pek çok kötü alışkanlık bu hastalık için bilinen başlıca sebeplerdir.

Tilden bu konu da şöyle söylemektedir:

Vücuttaki enerji düşüşü, seksüel yorgunluk dokuların yeniden üremesini ve yenilenmesini yavaşlatır. Ülser bu durumda iyileşmeyi reddeder. Yavaş yavaş iltihaplanır. Ve kontrol edilemez kronik bir hastalık halini alır.

Kişinin seksüel yorgunluğu ve kendisini bu konuda harap etmesi, birçok hastalığın gelişmesine yataklık etmektedir. Genellikle ülser yemek borusunun altında, midede ve on iki parmak bağırsağında bulunmaktadır. Mide suyu (hidroklorik asit ve pep-sin) midenin sindirim olayı sırasında, sindirim kanalında aşındırıcı etki yapmaktadır. Duedonumun (on iki parmak bağırsağı) altında safra ve diğer sindirim suları birbirine karışmakta bu yüzden, pepsin ve hidroklorik asit burada etkisini kaybetmekte, sonuçta on iki parmak bağırsağından sonra böyle bir ülser vakasıyla karşılaşılmamaktadır.

Ülser vakalarında mide asidinin mideyi tahrip ettiği söylenmektedir. Aslında bu düşünce yanlıştır. Çünkü mide asidi bir insanın bütün yaşamı boyunca on iki parmak bağırsağını ve yemek borusunu aşındırmayabilir de. Buradan şöyle bir yargıya varılabilir. Vücudun iç kimyasındaki değişimler, bazı duygusal stresler mide sularının mideyi sindirmesine neden olabilmektedir. Bu kimyasal değişimler sonucunda mide suları dokuları zedelemekte, kişi için hayati tehlike olan ülser hastalığını meydana getirebilmektedir. 


   

geri dön  sayfa başına dön

Şifa Orucu | © 2012 - 2014 Tüm Hakları Saklıdır. www.sifaorucu.net | Yazılım & Teknik Destek & Tasarım: farkistanbul