Oruç ve Safra Kesesi Taşı

Hastalıklar ve Tedavilerine yönelik yazılmış bu makalelerin tamamı "Şifa Orucu ve Hastalıklar / Şifa Orucu Bıçaksız Ameliyattır" adlı kitapta yer almaktadır. Bu alana bir kısmı alıntılanmıştır.


Yazdır


Kolesterol mukusla birleşip kristalleşerek çökelti oluşturur ve taşlaşır. Bu taşlar rahatsızlıkların ve dayanılmaz acıların kaynağı olur. Fakat bunlar anlaşılamayabilir de.. Hasta yıllarca bu ağrılarla dolaşır ve öldüğünde otopside safra kesesinde taş olduğu görülür.

Bazı bireylerin safra keselerinde veya böreklerinde safra taşı, böbrek taşı gibi yapılar oluşmaktadır. Aslında bu taşları vücudun kendisi yapmaktadır. Bu rahatsızlık zayıf kimselere nazaran aşırı yemek yiyen, obez kimselerde daha fazladır. 

Karaciğer bölgesinden veya safra kesesinden bir taşın geçişi karında dayanılmaz acılara sebep olur. Bazen safra kanalı geçişi kolay olur; çünkü taş küçüktür. Bu durumda hasta taşı hiç hissetmez ve onu dışarı atar. 

Ama bazen taş, geçemeyecek kadar geniş olur. Veya geçişinde büyük zorluklar olur. İşte bu durumda hasta şiddetli ağrılar hisseder. Ağrılar taş safra kesesinden geçmeye başladığında aniden başlar. Bu ıstırap sadece karında hissedilmeyip göğse kadar çıkar. Sıklıkla sağ tarafta hissedilir. Yahut kanallarda bu taş yüzünden tıkanıklık olur. Bunun sonucunda oluşan semptomlardan birisi hastanın renginin sararmasıdır. Bundan başka titreme ve yüksek ateş de görülebilir.

Ağrı kesici ilaçlar ve ameliyatlar bu hastalıkta bilinen tedavi yöntemleridir. Ve ayrıca safra kesesinin ameliyatla alınması da bir tedavi yöntemi gibi anlaşılmaktadır.

Maalesef safra kesesi alınan bir hasta bundan sonra pek çok yan etki ve semptomla karşılaşmakta, bir dertten kurtulmak yerine birçok hastalıkla uğraşmaktadır. Safra taşı olan bir kimse neyi yanlış yapmaktadır? Onun sindirim kanallarında iltihaplanma ve tahribat vardır. Vücut enerjisi düşmüş ve bünyesinde bolca toksin bulundurmaktadır. Safrası da normal bir kondisyonda değildir. Karaciğerin fonksiyonları da bozulmuştur. Bu, safranın normal bir safra salgısı haline gelmesi ile önlenecektir. 

Normal bir safra salgısı olmazsa, safrada bu şekilde taş birikimi olacaktır. Safra taşı gibi, böbrek taşı oluşumunda da aynı mantık geçerlidir. Bu semptomlar farklı organlarda, taşlar farklı yerlerde olma-sına rağmen rahatsızlık aynıdır. 

Tedbirsiz ve karbonhidratlı ağır yemekler yenildiğinde vücut çok fazla enerji harcar ve toksin birikimi olur. Bununla beraber egzersiz azlığı, bu birikime fazlasıyla yardımcı olur. Ayrıca fazla iltihap ve mukus kolesterolle birleşir ve taşa dönüşür. 

Bunların hiçbiri sağlıklı bir bireyde oluşagelen şeyler değildir. Bir kimse yıllar yılı kendine kötü davranmış, yanlış yaşam alışkanlıkları ile hayatını sürdürmüşse, ancak böyle bir sonuçla karşılaşacaktır. Kimse böyle bir rahatsızlıkla dünyaya gelmez. 

Sağlığın düzelmesi ve bu rahatsızlıkların semptomların düzelmesi, karaciğerin kendisini yenileyip iyi bir sağlığa kavuşmasının, oluşabilecek safra taşlarının normal bir safra suyu ile giderilmesinin bir yolu vardır. O da, uygun bir tedavi, yatak ve istirahat, kişinin kendisini sıcak tutması ve gerçek açlık gelene kadar yiyeceklerden uzaklaşmaktır. Yemeğe dönüldüğünde, bir veya iki hafta, pişirilmemiş meyve ve sebzeler yenmelidir. Hasta uygun yiyecekleri düzenli bir şekilde yemeğe dikkat etmelidir. 


   

geri dön  sayfa başına dön

Şifa Orucu | © 2012 - 2014 Tüm Hakları Saklıdır. www.sifaorucu.net | Yazılım & Teknik Destek & Tasarım: farkistanbul