Kolit (Kalın Bağırsak İltihabı)

Hastalıklar ve Tedavilerine yönelik yazılmış bu makalelerin tamamı "Şifa Orucu ve Hastalıklar / Şifa Orucu Bıçaksız Ameliyattır" adlı kitapta yer almaktadır. Bu alana bir kısmı alıntılanmıştır.


Yazdır


Kolitin diğer bir deyişle kalın bağırsak iltihabının sebepleri çok karışık oluğu için tedavisi de zordur ve çok uzun sürmektedir. Demek oluyor ki, zamanımızda her 15 kişiden 8–11’in de kolit görülmektedir. Kolitin sebepleri şunlardır;

- Yanlış beslenme.
- Uygun olmayan tedaviler.
- Aşırı ilaç kullanımı. 
- Sinir bozukluğu vs. 

Bağırsaklardaki iltihaplanmaya kolit adı verilir. Bu iltihaplanmanın nasıl olduğunu anlayabilmek için biraz açıklayalım.

Anatomik olarak insan bağırsağı, yukarı, aşağı ve enine olmak üzere üç kısımdan oluşur. Bağırsak kör keseden başlar ve ince bağırsakla son bulur. İnce bağırsaktan sonra kalın bağırsaktan başlar. Bu bölüm sağdan yukarı karaciğerin yanından geçer. Buradan bağırsak kıvrılır ve enine olan kısmı başlar. Bağırsağın enine olan kısmı, kıvrılarak karnın altında hemen midenin altına girmiştir. Sol kısımda ikinci bir köşeleme görülür. Bundan sonra da dalağın altından aşağı inen makattan kalın bağırsağa çıkan ve bu bağırsağın bir parçası olan S şeklindeki kısımla birleşir. İnce bağırsağın sonunda kaslar tarafından oluşturulan bir kapak şekillenir. İnce bağırsağın alt yarısının kapağı olarak bilinir. Bağırsağın makata bitişik parçasının sonunda da (rektum) benzer bir kapakla rektum nihayetlenir.

Kolon hareketleri sindirilen artıkları enine kolona geçirir. Ve oradan aşağı doğru büyük bağırsağa kan getiren damara, rektuma ve oradan da dışarıya açılır. Sindirim ince bağırsakta tamamlanır ve bu sindirilen yiyecekler orada emilir. Bu emilim esnasında biraz da su alımı olmaktadır. Fakat ince bağırsak özellikle sindirilen yiyecekleri emebilmek için programlanmıştır. Toksinleri absorp etmek için programlanmamıştır. Bağırsak bazen iltihaplanmaktadır. Bunların en belirgin özelliği, sıkça görülen kabızlık ve ardından gelen ishaldir. Eğer kolit akut bir hale gelmişse defi hacette mukus da görülebilir. Bu kısımda kolitin tüm sebeplerini inceleyeceğiz. Mukuslu koliti sınıflandıracağız. Spazm durumları özellikle kolitli vakalarda görülür. Bilhassa kolit bununla belirlenir. Sıklıkla enine kolonda sarkma görülür. Fakat bağırsak kolit rahatsızlığı olmaksızın da sarkma gösterebilir. Kolit bu sarkma olmadan da görülebilmektedir. Spesifik bir kolitte çoğunlukla sarkma durumuyla karşılaşılır. 


   

geri dön  sayfa başına dön

Şifa Orucu | © 2012 - 2014 Tüm Hakları Saklıdır. www.sifaorucu.net | Yazılım & Teknik Destek & Tasarım: farkistanbul