Oruç ve Eklem İltihabı

Hastalıklar ve Tedavilerine yönelik yazılmış bu makalelerin tamamı "Şifa Orucu ve Hastalıklar / Şifa Orucu Bıçaksız Ameliyattır" adlı kitapta yer almaktadır. Bu alana bir kısmı alıntılanmıştır.


Yazdır


Hayatımızı tedbirsiz ve düzensizce harcıyor ve hastalıklara yakalanamamak için bir önlem almıyoruz. Niçin her başımız ağrıdığında bir aspirin alıyoruz da başımızın ağrımasına sebep olabilecek durumlardan sakınmıyoruz? Kabızlık çektiğimizde niçin müshil kullanıyoruz da, bize sindirim sorunu yaşatan şeylerden kaçınmıyoruz?

Zeki okuyucular için bu soruların cevapları hiç de zor olmayacaktır.

Rahatsızlıkların ortaya çıkış sebepleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Zeki bir insan bütün ağrı ve rahatsızlıkların yanlış bir davranışı ima ettiğini bilir. Ve bu yanlış alışkanlığı azaltır. Beden rahatsızlandığında onun şikâyetleri olan bu ağrılar kişiyi güçsüz duruma getirir. Eklem iltihabı rahatsızlığı insanın en büyük korkusu, en ciddi rahatsızlık larından biridir. Bu hastalığın eklemlerde gelişmesi ve sebeplerinin kaldırılmaması neticesinde, kişi yatalak veya yarı yatalak bir duruma gelmektedir. Ağrılar öyle ciddi ve şiddetli olmaktadır ki, kişinin zihinsel huzurunu, hatta dinlenmesini ve uykusunu engellemektedir. Soğuk ve nemli yerlerde ilerlemesine rağmen biz bu hastalıkla her yerde karşılaşmaktayız.

Eklem iltihabının bazı çeşitleri bilinmemektedir. Bu hastalığın tüm çeşitlerinde aynı tedavi (oruç) metodu izlenebilir. Eklem iltihabının ilk evrelerinde dokularda ağrı ve şişkinlik gözlemlenmektedir. Bundan hemen sonra iltihaplanma olur ve kişi eklemlerini oynatamaz duruma gelir. Kaslar ve bağ dokuları gerginleşir. Ağrılar gün geçtikçe artar.

Hastalığın sebeplerinin ortadan kaldırılmaması sonucunda da hasta kötürüm olacaktır. Romatizmal eklem iltihabı bir günde olmaz. Yavaş ilerler. İlk semptom ortaya çıktığında topallama başlar.

Eklem iltihabının gelişmesinden evvel, baş ağrıları ve çeşitli ağrılar oluşur. Kişi kendisini zaman zaman kötü hisseder, uyku uyuma ve dinlenme güçlülüğü yaşar. İştah kaybı sindirim güçlüğü ve bunun gibi pek çok rahatsızlık yaşar. Fakat biz bu semptomlara gözlerimizi kapatmaya görmezlikten gelmeye devam ederiz.

Kaç insanın canını bu rahatsızlıklar sıkar. Bizler çoğunlukla belirsiz kas ağrılarını eklem sertleşmelerini ve bel ağrısı krizlerinin ikazlarını duymayız. Onları birtakım ağrı kesiciler ve sıcak banyolarla engellemeye çalışırız. Semptomları bastırmak onların sebeplerini ortadan kaldırmak demek değildir. Eklem iltihabının sebeplerini kısaca özetleyecek olursak. Yine vücudun tümünü kötüye kullanmaktandır diyebiliriz. Çok yemek, içmek, duygusal yoğunluk, erotik aktivitelerin çokluğu ve diğer şekillerdeki, pek çok aktiviteyle vücudu yormaktır. Çocukluktan itibaren aşırı beslenme, bunun temelini atmaktadır. Bu hastalıktan şikayetlenenlerin hemen hepsi, çok yiyen, özellikle aşırı şeker, nişasta, ekmek, patates, kek, pasta yiyen kimselerdir.

Dengesiz ve aşırı beslenme pek çok rahatsızlığın temelini teşkil eder. Asla ihtiyaçtan fazla et, özellikle sucuk, salam, pastırma, sakatat yememeli. Aşırı hayvanî yağ da yememelidir. Karaciğer ve böbrekler aşırı yeme, ilaç ve yorulma ile yıpratılmamalıdır. Aksi halde romatizma, eklem iltihabı ve diğer hastalıklardan kurtulma imkanı yoktur. Bu kimselerin eklemleri sertleşir ve bu sertleşme sonunda da organlarını hareket ettirmekte zorlanırlar. Diz eklemi, bilek, dirsek ve diğer eklemlerini hareket ettirirken acı hissederler.

Romatizma, bel ağrısı, kas romatizması, iltihaplı romatizma, damla hastalığı, eklem iltihabı rahatsızlıklarının iyileşmesi ve yine tekrarlamaması için hastanın kendisini kuvvetten düşürecek alışkanlıklardan sakınması, kendi limitlerini öğrenmesi yani kendisine saygı duyması ile oluşacaktır. Kötü alışkanlıklara teslim olmak, hastalıkları beraberinde getirecektir.


   

geri dön  sayfa başına dön

Şifa Orucu | © 2012 - 2014 Tüm Hakları Saklıdır. www.sifaorucu.net | Yazılım & Teknik Destek & Tasarım: farkistanbul